Skip navigation

2.4.1 Kémhatásmérés

A kémhatás mérésére kétféle módszer használatos. A folyékony vagy szalagban felitatott reagensek színváltozásán alapuló és a szondával szerelt elektronikus készülékek.

A reagens használata egyszerű és olcsó megoldásnak tűnik, de a pontosság és megbízhatóság tekintetében nem állja meg a helyét. A pontos leolvasás nehézkes, ha széles méréstartományú típust választunk, úgy a leolvasás nem jobb, mint 0,5 pH. Amennyiben szűkebb skálájú reagenst alkalmazunk akkor félő, hogy az oldat valamelyik irányban kiesik a méréstartományból.

Az elektronikus mérőkészülékek géllel töltött üvegelektródával szereltek, mely kb. 2 évig teszi lehetővé használatukat.

A kiválasztásnál az alábbi szempontokat vegyük figyelembe:

  1. A méréstartomány 2-12 pH között, a pontosság 0,2 pH, a kijelző felbontása 0,1 legyen.
  2. A kalibrálást legalább 2 ponton (4 és 7 pH) lehessen elvégezni.
  3. A szonda legyen féligáteresztő géllel töltött üveg.
  4. Az elektromos feszültséget elemek biztosítsák, előnyös, ha a készülék néhány perces várakozás után kikapcsol. A megbízhatóságot növeli, ha az alacsony elemfeszültséget a készülék kijelzi.

A használat során érdemes a következőt figyelembe venni. A folyadékba merítés után várjuk meg, míg a mutatott érték stabilizálódik, különösen, ha hőmérséklet kompenzációt is használunk. Az üvegelektródát állandóan tartsuk tisztán és nedves környezetben. Minden mérés után mossuk el a készüléket tiszta vízben. Amennyiben 1-2 hónapig nem használtuk a készüléket, úgy kalibráljuk újból. Védjük a készüléket az erős felmelegedéstől és fagytól.

2.4.1 ábra. Kézi pH mérő
(Grafika: Aquarex '96 Kft.)